2019 PMPC Star Awards Nominees

2019 PMPC Star Awards Nominees

Continuation…

BEST EDUCATIONAL PROGRAM HOST

Boy Logro and Chynna Ortaleza (Idol Sa Kusina/GMA 7)
Dingdong Dantes (Amazing Earth/GMA 7)
Dr. Ferdie Recio and Dr. Nielsen Donato (Born To Be Wild/GMA 7)
Drew Arellano (Aha/GMA 7)
Dyan Castillejo (Sports U/ABS-CBN 2)
Kara David (Pinas Sarap/ GMA News TV)
Kim Atienza (Matang Lawin/ABS-CBN 2)
Ted Failon (Failon Ngayon/ABS-CBN 2)

BEST CELEBRITY TALK SHOW
Gandang Gabi Vice/ABS-CBN 2
Leading Women/CNN Philippines
Magandang Buhay/ ABS-CBN 2
Moments/NET 25
Profile/CNN Philippines.
Sarap ‘Di Ba?/Gma 7
Tonight With Arnold Clavio/GMA News TV
Tonight With Boy Abunda/ABS-CBN 2

BEST CELEBRITY TALK SHOW HOST
Angel Jacob (Leading Women/ CNN Philippines.)
Arnold Clavio (Tonight With Arnold Clavio/ GMA News TV)
Boy Abunda (Tonight With Boy Abunda/ ABS-CBN 2)
Carmina Villarroel, Cassy, Mavy (Sarap ‘Di Ba?/ Gma 7)
Gladys Reyes (Moments/ NET 25)
Jolina Magdangal, Karla Estrada and Melai Cantiveros (Magandang Buhay/ABS-CBN 2)
Mitzi Borromeo (Profile/CNN Philippines)
Vice Ganda (Gandang Gabi Vice/ABS-CBN 2)

BEST DOCUMENTARY PROGRAM
#No Filter/ABS-CBN 2
Brigada/GMA News TV
CNN Philippines Presents/CNN Philippines
I Witness/Gma 7
Kuha Mo/ABS-CBN 2
Local Legends/ABS-CBN 2
Reel Time/GMA News TV
The Atom Araullo Special/GMA 7

BEST DOCUMENTARY PROGRAM HOST
Abner Mercado (#No Filter/ABS-CBN 2)
Anthony Taberna (Kuha Mo/ABS-CBN 2)
Atom Araullo (The Atom Araullo Special/GMA 7)
Kara David (Brigada/GMA News TV)
Pinky Webb (CNN Philippines Presents/CNN Philippines)
Raffy Tima (I-Witness/GMA 7)
Rhea Santos (Tunay Na Buhay/GMA 7)
William Thio (Spotlight/UNTV 37)

BEST DOCUMENTARY SPECIAL

ALAB/ABS-CBN 2
Ang Babae Ng Balangiga/ABS-CBN 2
Genuine Love/ABS-CBN 2
HIV Rising/ABS-CBN 2
Radical Love/ABS-CBN 2
The Story Of The Filipinos Protecting The Environment/CNN Philippines
Yaman Sa Kailaliman/PTV 4

BEST HORROR/FANTASY PROGRAM
Daig Kayo Ng Lola Ko/ GMA 7
Wansapanataym Presents: Hiwaga Ng Kambat/ABS-CBN 2

BEST MAGAZINE SHOW
Ang Pinaka/GMA News TV
Biyaheng Langit/PTV 4
DOSTv/PTV 4
Good News Kasama Si Vicky Morales/GMA News TV
I Juander/GMA News TV
Kapuso Mo, Jessica Soho/GMA 7
Negosyo Asenso/NET 25
Rated K/ABS-CBN 2

BEST MAGAZINE SHOW HOST

Francis Garcia (Negosyo Asenso/NET 25)
Gel Miranda (DOSTv/PTV 4)
Jessica Soho (Kapuso Mo Jessica Soho/GMA 7)
Korina Sanchez-Roxas (Rated K/ABS-CBN 2)
Rey Langit (Biyaheng Langit/ Ptv 4)
Rovilson Fernandez (Ang Pinaka/GMA News TV)
Susan Enriquez and Cesar Apolinario (I Juander/GMA News TV)
Vicky Morales (Good News Kasama Si Vicky Morales/GMA News TV)

BEST NEWS PROGRAM
24 Oras/GMA 7
Aksyon/ TV 5
Balitaan/CNN Philippines
Balitanghali/GMA News TV
Bandila/ABS-CBN 2
Saksi/GMA 7
State Of The Nation/GMA News TV
TV Patrol/ABS-CBN 2

BEST MALE NEWSCASTER
Alvin Elchico (TV Patrol Weekend/ABS-CBN 2
Arnold Clavio ( Saksi/ GMA 7)
Ivan Mayrina (24 Oras Weekend/GMA 7)
Julius Babao (Bandila/ABS-CBN 2)
Mike Enriquez (24 Oras/GMA 7)
Noli De Castro (TV Patrol/ABS-CBN 2)
Raffy Tima (Balitanghali/ GMA News TV)
Ted Failon (TV Patrol/ABS-CBN 2)

BEST FEMALE NEWSCASTER

Bernadette Sembrano (TV Patrol/ABS-CBN 2)
Jessica Soho (State Of The Naton/ GMA News TV)
Karen Davila (Bandila/ABS-CBN 2)
Luchi Cruz Valdes (Aksyon/ TV 5)
Mel Tiangco (24 Oras/GMA 7)
Pia Arcanghel (Saksi/ GMA 7)
Pinky Webb (Balitaan/CNN Philippines
Vicky Morales (24 Oras/GMA 7)

BEST MORNING SHOW
Bagong Pilipinas/ PTV 4
Good Morning Kuya/UN TV
Pambansang Almusal/NET 25
Umagang Kay Ganda/ABS-CBN 2
Unang Hirit/ GMA 7

BEST MORNING SHOW HOST
Arnold Clavio, Connie Sision, Susan Enriquez, Pia Arcanghel, Nathaniel Cruz,
Lyn Ching, Lhar Santiago, Suzie Entrata, Ivan Mayrina and Love Añover (Unang Hirit/ GMA 7)

Anthony Taberna, Jorge Cariño, Gretchen Ho, Amy Perez, Winnie Cordero and Ariel Ureta (Umagang Kay Ganda/ABS-CBN 2)

Andrea Mendres. Earlo Bringas, Nicole Facal, Phoebe Publico, Julie Fernando, Liza Flores, Ken Mesina, Marinell Ochoa, Kristel Fesalbon, Genesis Gomez and Cezz Alvarez (Pambansang Almusal/NET 25)

Angela Lagunzad, Angelo ‘Diego’ Castro III, Daniel Razon, Lorenzo “Erin” Tañada, Rheena Villamor, Monica Verallo, Thalia Javier, Erica Honrado,Atty. Regie Tongol, Jun Soriao, Harris Acero, Dr. Sarah Barba-Cabodil,Dr. Janis De Vera,Dr. Peblles Antonio,Dr. Joseph Lee and Dr. Bong Santiago (Good Morning Kuya/UN TV)

Alfonso “Fifi” delos Santos, Anne Querrer, Jules Guiang, Dianne Medina, Karla Paderna, and Chichi Atienza Valdepenas (Bagong Pilipinas/ PTV 4)

BEST PUBLIC AFFAIRS PROGRAM
Bawal Ang Pasaway Kay Mareng Winnie/GMA News TV
Get It Straight With Daniel Razon/UN TV 37
Kasangga Mo Ang Langit/ PTV 4
On The Record/CNN Philippines
Reaksyon/TV 5
Sa Ganang Mamamayan/ NET 25
The Bottomline/ABS-CBN 2
The Source/ CNN Philippines

BEST PUBLIC AFFAIRS PROGRAM HOST

Boy Abunda (The Bottomline/ABS-CBN 2
Daniel Razon (Get It Straight With Daniel Razon/UN TV 37
Luchi Cruz Valdes (Reaksyon/ TV 5)
Pia Hontiveros (On The Record/ CNN Philippines
Pinky Webb (The Source/CNN Philippines
Rey Langit ang JR Langit (Kasangga Mo Ang Langit/PTV 4
Rodante Marcoleta and Gen Subardiaga (Sa Ganang Mamamayan/ NET 25)
Winnie Monsod (Bawal Ang Pasaway Kay Mareng Winnie/GMA News TV)

BEST TRAVEL SHOW
Biyahe Ni Drew/GMA News TV
Buhay Pinoy/ PTV 4
Cooltura/IBC 13
G Diaries/ABS-CBN 2
Landmarks/NET 25

BEST TRAVEL SHOW HOST
Dolly Malgapo and Indra Cepeda (Landmarks/NET 25)
Drew Arellano (Biyahe Ni Drew/Gma News TV)
Gina Lopez (G Diaries/ABS-CBN 2
Jaime Santos and Patty Santos (Buhay Pinoy/PTV 4
Kris Tiffany Janson and Pat Natividad (Cooltura/IBC13)

BEST LIFESTYLE SHOW
The World Of Gandang Ricky Reye/GMA News TV
Glow Up/GMA News TV
How To Be You?/GMA News TV
Loving What You Do/GMA News TV
Taste Buddies/GMA News TV

BEST LIFESTYLE SHOW HOST

Diana Zubiri and Will Devaughn (How To Be You?/ GMA News TV)
Dianne Medina (Loving What You Do/GMA News TV)
Ricky Reyes (The World Of Gandang Ricky Reyes/GMA News TV)
Solenn Heussaff and Gil Cuerva (Taste Buddies/GMA News TV)
Winwyn Marquez, Thia Thomalla and Michelle Dee (Glow Up/GMA News TV)

BEST TALENT SEARCH PROGRAM
ASOP/UNTV 37
The Clash/GMA 7

BEST TALENT SEARCH PROGRAM HOST
Billy Crawford and Pia Wurtzbach (World Of Dance Philippines/ABS-CBN 2)
Regine Velasquez (The Clash/GMA 7)
Toni Rose Gayda and Richard Reynoso (ASOP/UNTV 37)

BEST CHILDREN SHOW
Anong Say Nyo?/Net 25
Kid Kwento/Net 25
KNC Show/UNTV 37
Talents Academy/IBC 13

BEST CHILDREN SHOW HOST
Anastacia Paronda, Janella Glissman, Zandi Gabriel Miranda and Fred Lorinz Bacay (Talents Academy/IBC 13)
Dj Albert(Anong Say Nyo?/ Net 25)
Christian Daniel Isip, Christian Luke Alarcon, Eric Cabobos,Lexter Manalanzan, Marcos Joaquin Paler, Bency Braine Vallo, David Soriano, Leane Manalanzan, Liana Rose Manalanzan, Percida Capulong, Kimberly Enriquez, and Angelica Tejana (KNC Show/UNTV 37
Sally Lopez (Kid Kwento/ Net 25)

Special Awards:
Ading Fernando Lifetime Achievement Award Kris Aquino
Excellence in Broadcasting Lifetime Achievement Award Vicky Morales

TV Queens at

No Comments

Post A Comment